| Marke | Caterpillar |
| Modell | 3508 DI |
| Leistung (Typ) | 915 HP, HP, 786 |
| DREHZAHL (Typ) | 1500, 1600 |
| Betriebsstunden | 12428, 12428 after new., 12428 after new, 3.150 |
| Seriennummer | 6na02304 |
| Spezifikationsnummer | 7c1622/7c1608?, 7c1622 (arr.no.), (Arr.no.) |
| Baujahr | 1991 |
| kVa | 750, 1000 |
| Netzspannung | 415 v, 415 V |
| Amps | 1044 a, 948 a, 1044 a, 1044 A |
| Frequenz | 50 hz, 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Schwungrad | 18 inch |
| Schwungradgehäuse | Sae-0 |
| Starter | 2x24v, 2x 24v + air starter, 2 x 24v |
| Regler | Electrical, woodward, Electrical, Mechanical, Hydraulic, Hydraulic woodward |
| Abgasanlage | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Kühlsystem | Radiator, Keel cooled, Radiator cooled |
| Bedienfeld | Yes |
| Ausdehnungsgefäß | No, Yes |
| Rohwasserpumpe | Yes |
| Wärmetauscher | No |
| Radiator | No, Yes |
| Gebläse | Yes |
| Schlitten | Yes |
| Schalldichter Kasten | No |
| LxBxH (cm) | 400x175x235, 400x190x260, 240x175x185, 240x175x205 |
| Gewicht (kg) | 7500, 9240, 5500, 5510, 5515 |