| Merk | Caterpillar |
| Model | 3508 DI |
| Vermogen (type) | 915 HP, HP, 786 |
| OPM (type) | 1500, 1600 |
| Bedrijfsuren | 12428, 12428 after new., 12428 after new, 3.150 |
| Serienummer | 6na02304 |
| Specificatienummer | 7c1622/7c1608?, 7c1622 (arr.no.), (Arr.no.) |
| Bouwjaar | 1991 |
| kVA | 750, 1000 |
| Spanning | 415 v, 415 V |
| Amps | 1044 a, 948 a, 1044 a, 1044 A |
| Frequentie | 50 hz, 50 Hz |
| Fase | 3 |
| Vliegwiel | 18 inch |
| Vliegwielhuis | Sae-0 |
| Startmotor | 2x24v, 2x 24v + air starter, 2 x 24v |
| Regulateur | Electrical, woodward, Electrical, Mechanical, Hydraulic, Hydraulic woodward |
| Uitlaatsysteem | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Koelsysteem | Radiator, Keel cooled, Radiator cooled |
| Paneel | Yes |
| Expansievat | No, Yes |
| Ruwwaterpomp | Yes |
| Warmtewisselaar | No |
| Radiateur | No, Yes |
| Ventilator | Yes |
| Slede | Yes |
| Geluidsdichte behuizing | No |
| LxBxH (cm) | 400x175x235, 400x190x260, 240x175x185, 240x175x205 |
| Gewicht (kg) | 7500, 9240, 5500, 5510, 5515 |