VOLVO PENTA TAMD 162A

Marine diesel generator set
| Referenznummer | 13845 |
| Marke | Volvo Penta |
| Modell | TAMD 162 A |
| Leistung | 400 PS |
| DREHZAHL | 1500 |
| Seriennummer | 1101040433 /935 |
| Allgemeinzustand | Running take out |
| Status | Zum Verkauf |
Generator
| Seriennummer | C257936/03 |
| Drehzahl | 1500 |
| kVa | 435 |
| Netzspannung | 380/220 V |
| Strom | 660,9 A |
| Frequenz | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Typ | HCM534D2 |
Spezielle Informationen
| Schwungrad | 14 inch |
| Schwungradgehäuse | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Regler | Electrical |
| Abgasanlage | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Kühlsystem | Keel cooled |
Besondere Merkmale
| Bedienfeld | Yes |
| Ausdehnungsgefäß | Yes |
| Rohwasserpumpe | No |
| Schlitten | Yes |
| Schalldichter Kasten | No |
Abmessungen
| LxBxH (cm) | 310x120x180 |
| Gewicht (kg) | 3632 |