VOLVO PENTA TAMD 162A - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 13845 |
| Brand | Volvo Penta |
| Model | TAMD 162 A |
| Power | 400 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 1101040433 /935 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
Generator
| Brand | Stamford |
| Serial number | C257936/03 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 435 |
| Voltage | 380/220 V |
| Current | 660,9 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Type | HCM534D2 |
Specific information
| Flywheel | 14 inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Raw water pump | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 310x120x180 |
| Weight (kg) | 3632 |