| Model | D8 |
| Power (type) | 150 |
| RPM (type) | 1500 |
| Brand | Hitsinger |
| Kva | 80 |
| Voltage | 400 V |
| Amps | A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 14 Inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24 V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Radiator cooled |
| Skid | Y |
| LxWxH (cm) | 200x70x140 |
| Weight (kg) | 1500 |