| Power (type) | 143, 118 |
| RPM (type) | 1500 |
| Running hours | 14162 |
| Brand | Stamford |
| Model | UCM274E1, UCM274D1 |
| Serial number | X18H321520, A16B086087 |
| Year of manufacturing | 2018 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 120, 87,5 |
| Voltage | 400 V |
| Current | 173,2 A, 126,3 A |
| Frequency | , 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 11,5 INCH |
| Flywheel housing | SAE-2 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Keel cooled |
| Panel | No |
| Expansion tank | No |
| Radiator | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
| LxWxH (cm) | 210x80x130 |
| Weight (kg) | 1172, 1192 |