DAF DKZ 1160 AG - Generator set

Industrial diesel generator set
| Reference number | 14320 |
| Brand | DAF |
| Model | DKZ 1160 AG |
| Power | 326 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | H-30014 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
Generator
| Brand | Leroy Sommer |
| Year of manufacturing | 1995 |
| Kva | 300 |
| Voltage | 400 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Flywheel | 14 inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Radiator cooled |
Specific features
| Panel | No |
| Expansion tank | Yes |
| Radiator | Yes |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 220x125x160 |
| Weight (kg) | 2452 |