OLYMPIAN GEL12/W2/SP - Generator set

Specification number:
Industrial diesel generator set
| Reference number | 12999 |
| Brand | Caterpillar |
| Model | LPW 2A082 |
| Power | 13 HP |
| RPM | 3000 |
| Serial number | 4700161 |
| General condition | Running take out, excellent condition |
| Status | For sale |
| Running hours | 11 |
Generator
| Brand | Olympian |
| Model | Gel 12/W2/SP |
| Serial number | C0644A/005 |
| Year of manufacturing | 1997 |
| Kva | 12 |
| Voltage | 230 V |
| Amps | 52,2 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 1 |
Specific information
| Starter | 1x 12V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Without |
| Cooling system | Radiator cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Radiator | Yes |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 105x65x125 |
| Weight (kg) | 370 |