OLYMPIAN GEL12/W2/SP - Generator set

Industrial diesel generator set
| Reference number | 12998 |
| Brand | Caterpillar |
| Model | LPW2 A082 |
| Power | 13 HP |
| RPM | 3000 |
| Serial number | 4700757 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Running hours | 17 |
Generator
| Serial number | C1579A/004 |
| Year of manufacturing | 1997 |
| Rpm | 3000 |
| Kva | 12 |
| Voltage | 230 V |
| Amps | 52.2 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 1 |
Specific information
| Flywheel | 8 Inch |
| Flywheel housing | SAE 5 |
| Starter | 1x12V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Cooling system | Radiator Cooled, radiator missing |
| Remarks | Printboard generator broken |
| Missing | Waterpump, side cover generator, radiator + fan + protection shield |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 105x65x125 |
| Weight (kg) | 350 |