| Power (type) | 90 |
| RPM (type) | 1500 |
| Year of manufacturing | 1982 |
| Running hours | 592, 550 |
| Brand | Hitsinger, AVK |
| Model | SGB463/4KR, DKB49/125-4 |
| Serial number | 71415 |
| Kva | 63, 66 |
| Voltage | 380/220 V |
| Amps | 152 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 11,5 inch |
| Flywheel housing | SAE-2 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Radiator cooled |
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Radiator | Yes |
| Skid | Yes |
| LxWxH (cm) | 240x90x130 |
| Weight (kg) | 1440, 1500 |