| Model | PLS250MP-T |
| Power (type) | 110 KW |
| RPM (type) | 2960, 3000 |
| Year of manufacturing | 1992 |
| Phase | 3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Current | 201 A |
| Voltage | 380 V |
| LxWxH (cm) | 160x70x70, 160x80x90 |
| Weight (kg) | 400, 636 |
| Brand | Van Wijk & Boerma |
| Serial number | 541182 |
| Capacity | M3/h, 360 m3/h |
| Pressure | Bar, 6.2 bar |
| Rpm | 2960, 2940 |
| P-abs.max. | KW, 92 kW |
| Type | KFP-125-250 |
| Remarks | The pump is loose from the frame. |
| Imp.diam. | 230 mm |