| Marke | Mitsubishi |
| Leistung (Typ) | 2012 |
| DREHZAHL (Typ) | 1500 |
| Baujahr | 1994, 2006 |
| Betriebsstunden | 235, 235 from new, 532 from new |
| Modell | LSAT52 BL10-4P, 742RSL4050 |
| Seriennummer | 162245-1 |
| kVa | 1500, 1538 |
| Netzspannung | 400 v, 415/240 V |
| Amps | 2165 a, 2140A |
| Frequenz | 50 hz, 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Starter | 2x 24v, 2x 24V |
| Regler | Electrical |
| Abgasanlage | Dry |
| Turbo | Dry |
| Kühlsystem | Water cooled |
| Bedienfeld | Yes, Yes, only on set, No |
| Ausdehnungsgefäß | No, Yes |
| Radiator | No, Yes with new radiator, shipped loose |
| Schlitten | Yes, Skid |
| Schalldichter Kasten | No |
| LxBxH (cm) | 525x150x210, 475x150x220 |
| Gewicht (kg) | 10.000, 10.500 |