| Power (type) | 150 |
| RPM (type) | 1500 |
| Brand | Hitsinger |
| Model | SGB 438/4 KR |
| Serial number | 71528 |
| Year of manufacturing | 1982 |
| Kva | 80 |
| Voltage | 400 V, 400/230 V |
| Amps | A, 115 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 14 Inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24 V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Water cooled, Dry |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Radiator cooled |
| Panel | No |
| Expansion tank | Yes |
| Skid | Y, Yes |
| LxWxH (cm) | 200x70x140, 290x110x170 |
| Weight (kg) | 1500, 1762 |