VOLVO PENTA TAMD 165C - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 13663 |
| Brand | Volvo Penta |
| Model | TAMD 165 C |
| Power | 485 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 1101059994 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Year of manufacturing | 2002 |
| Running hours | 26.000 |
Generator
| Brand | Stamford |
| Serial number | 74774/001 |
| Specification number | A10I316616 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 400 |
| Voltage | 230 V |
| Current | 1004 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Type | HCM534DI |
Specific information
| Flywheel | 14 inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Raw water pump | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 320x100x170 |
| Weight (kg) | 3572 |