VOLVO PENTA TMD 122A - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 13470 |
| Brand | Volvo Penta |
| Model | TMD122A |
| Power | 175 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 1101054887 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Serial number | C066259/01 |
| Year of manufacturing | 1996 |
| Kva | 135 |
| Voltage | 400 V |
| Amps | 194.8 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Raw water pump | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 245x95x145 |
| Weight (kg) | 2130 |