CUMMINS 6CT8.3G

Industrial diesel generator set
| Referenznummer | 14376 |
| Marke | Cummins |
| Modell | 6CT8.3-G |
| Leistung | 181 PS |
| DREHZAHL | 1500 |
| Seriennummer | 21122778 |
| Status | Zum Verkauf |
Generator
| Drehzahl | 1500 |
| kVa | 180 |
| Netzspannung | 380/220 V |
| Strom | 273 A |
| Frequenz | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Spezielle Informationen
| Schwungrad | 14 inch |
| Schwungradgehäuse | SAE-1 |
| Starter | 1x24V |
| Regler | Electrical |
| Abgasanlage | Dry |
| Turbo | Dry |
| Kühlsystem | Radiator cooled |
Besondere Merkmale
| Bedienfeld | Yes |
| Ausdehnungsgefäß | Yes |
| Radiator | Yes |
| Schlitten | Yes |
Abmessungen
| LxBxH (cm) | 260x150x100 |
| Gewicht (kg) | 1700 |