CUMMINS 6CT8.3G - Generatorset

Industrial diesel generator set
| Referentienummer | 14376 |
| Merk | Cummins |
| Model | 6CT8.3-G |
| Vermogen | 181 PK |
| OPM | 1500 |
| Serienummer | 21122778 |
| Status | Te koop |
Generator
| Opm | 1500 |
| kVA | 180 |
| Spanning | 380/220 V |
| Stroom | 273 A |
| Frequentie | 50 Hz |
| Fase | 3 |
Specifieke informatie
| Vliegwiel | 14 inch |
| Vliegwielhuis | SAE-1 |
| Startmotor | 1x24V |
| Regulateur | Electrical |
| Uitlaatsysteem | Dry |
| Turbo | Dry |
| Koelsysteem | Radiator cooled |
Speciale functies
| Paneel | Yes |
| Expansievat | Yes |
| Radiateur | Yes |
| Slede | Yes |
Afmetingen
| LxBxH (cm) | 260x150x100 |
| Gewicht (kg) | 1700 |