VOLVO PENTA TAMD 71B - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 14086 |
| Brand | Volvo Penta |
| Model | TAMD 71B |
| Power | 150 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 2071084409*84409 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Running hours | 31.000 |
Generator
| Brand | Stamford |
| Model | UCM274E23 |
| Serial number | CO52425/01 |
| Year of manufacturing | 1995 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 112,5 |
| Voltage | 380/220 V |
| Amps | 170.9 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Flywheel | 14 inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | No |
| Raw water pump | No |
| Skid | No |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 250x105x140 |
| Weight (kg) | 1472 |