SCANIA DI13 075M - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 13903 |
| Brand | Scania |
| Model | DI13 075M |
| Power | 511 HP |
| RPM | 1800 |
| Serial number | 6868078 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Serial number | 0226349/002 |
| Year of manufacturing | 2007 |
| Kva | 400 |
| Voltage | 440 V |
| Amps | 525 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Keel cooled |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | No |
| Raw water pump | No |
| Skid | Yes |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 270x105x150 |
| Weight (kg) | 2580 |