CATERPILLAR C18 - Generator set

Marine generator set
| Reference number | 12973 |
| Brand | Caterpillar |
| Model | C18 |
| Power | 460 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | C1J00961 |
| General condition | Reconditioned, excellent condition |
| Status | For sale |
| Fuel | Diesel |
| Year of manufacturing | 2005 |
Generator
| Kva | 450 |
| Voltage | 380 V |
| Amps | 684 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Flywheel | 14 Inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | H-E cooled |
| Remarks | Country of Origin: United Kingdom |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 280x125x175 |
| Weight (kg) | 3344 |