| Power (type) | 75, 143, 166 |
| RPM (type) | 1500, 1800 |
| Brand | Stamford |
| Model | UCM224F2 |
| Serial number | 0259886/001 |
| Year of manufacturing | 2009 |
| Kva | 63,3, 120 |
| Voltage | 400 v, 230 V |
| Amps | 91.4 |
| Frequency | 50 hz, 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 14 inch, Yes, 11,5 inch |
| Flywheel housing | Sae-1, Sae-3, SAE-3 |
| Starter | 1 x 24v, 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry, Water cooled |
| Turbo | Dry, Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
| Panel | No |
| Expansion tank | Yes, No |
| Raw water pump | Yes |
| Skid | Yes |
| LxWxH (cm) | 250x80x100, 130x80x110, 140x80x115, 260x80x140 |
| Weight (kg) | 200, 900, 700, 1300 |