HATZ 3L41C - Generator set

Marine diesel generator set
| Reference number | 14371 |
| Brand | Hatz |
| Model | 3L41C |
| Power | 31 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 1031413 027377 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Year of manufacturing | 2013 |
Generator
| Brand | Stamford |
| Model | PI144G1 |
| Serial number | G13I368719 |
| Kva | 30 |
| Voltage | 400 V |
| Amps | 43.3 |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Flywheel | 11,5 inch |
| Flywheel housing | SAE-5 |
| Starter | 1 x 12V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Without |
| Cooling system | Air cooled |
Specific features
| Panel | No |
| Expansion tank | No |
| Raw water pump | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | Yes. Damaged |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 165 x 90 x 120 |
| Weight (kg) | 650 |