| Brand | Deutz |
| Power (type) | 950 |
| RPM (type) | 1500 |
| Year of manufacturing | 2007 |
| Model | MJB 400 LC4 B24 |
| Serial number | Mt 15901, MT 15901 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 1300 |
| Voltage | 400 v, 400 V |
| Current | 1876 a, 1876 A |
| Frequency | 50 hz, 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 18 inch |
| Flywheel housing | Sae-0, SAE-0 |
| Starter | 1 x 24v, 1 x 24V |
| Governor | Electrical, heinzmann, Electrical, Heinzmann |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | Keel cooled |
| Panel | No |
| Expansion tank | No |
| Raw water pump | No |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
| LxWxH (cm) | 430x130x190 |
| Weight (kg) | 6550 |