| Model | 6L 413 FR |
| Power (type) | 124 |
| RPM (type) | 1500 |
| Running hours | 886 |
| Brand | Dynaf |
| Kva | 100 |
| Voltage | 400 V |
| Amps | 128 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Flywheel | 14 inch |
| Flywheel housing | SAE 1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Without |
| Cooling system | Air cooled |
| Panel | Yes |
| Expansion tank | No |
| Skid | Yes |
| LxWxH (cm) | 280x140x160 |
| Weight (kg) | 1250 |