CUMMINS 700 kVA - Generator Set - Canopy - Generator set

Industrial generator set – 700 kva - canopy
| Reference number | PT770CSC |
| Brand | Cummins |
| Model | KTA38-GA |
| Power | 7000-770 KVA HP |
| RPM | 1500 |
| General condition | New |
| Status | For sale |
| Fuel | Diesel |
| Control panel | Deepsea DSE6120 |
Generator
| Voltage | 400 V |
| Amps | 1010 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase / poles | 3-Phase / 4-Poles |
Specific information
| Cooling system | Radiator cooled |
| Origin | United Kingdom |
| Fuel consumption | @100% load L/h 160 |
| Base fuel tank | 1000 L |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 550x220x255 |
| Weight (kg) | 9800 |
Price
| Price | € 114.000,00 |