CUMMINS 32 kVA - Generator Set - Canopy - Generator set

Industrial generator set – 32 kva - canopy
| Reference number | PT35CSC1 |
| Brand | Cummins |
| Model | 4BT3.9-G1 |
| Power | 32/35.2 KVA HP |
| RPM | 1500 |
| General condition | New |
| Status | For sale |
| Fuel | Diesel |
| Control panel | Deepsea DSE6120 |
Generator
| Voltage | 230 V |
| Amps | 80 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase / poles | 3-Phase / 4-Poles |
Specific information
| Cooling system | Radiator cooled |
| Origin | United Kingdom |
| Fuel consumption | @100% load L/h 70.5 |
| Base fuel tank | 100 L |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 225x93x140 |
| Weight (kg) | 2090 |
Price
| Price | € 12.750,00 |