CUMMINS 20 kVA - Generator Set - Canopy - Generator set

Industrial generator set – 20 kva - canopy
| Reference number | PT22CSC1 |
| Brand | Cummins |
| Model | 4B3.9-G1 |
| RPM | 1500 |
| General condition | New |
| Status | For sale |
| Fuel | Diesel |
| Control panel | Deepsea DSE6120 |
Generator
| Kva | 20/22 |
| Voltage | 230 V |
| Amps | 44 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3-Phase |
| Poles | 4-Poles |
Specific information
| Cooling system | Radiator cooled |
| Origin | United Kingdom |
| Fuel consumption | @100% load L/h 7.1 |
| Base fuel tank | 100 L |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 215x93x140 |
| Weight (kg) | 1900 |
Price
| Price | € 11.500,00 |