CUMMINS QSM11-D(M) - Generator set

Marine generator engine
| Reference number | 13665 |
| Brand | Cummins |
| Model | QSM11-DM |
| Power | 360 HP |
| RPM | 1500 |
| Serial number | 35360856 |
| General condition | Running take out |
| Status | For sale |
| Fuel | Diesel |
| Year of manufacturing | 2019 |
| Running hours | Approx. 13.000 |
Generator
| Serial number | 0207448/1 |
| Rpm | 1500 |
| Kva | 313 |
| Voltage | 230 V |
| Amps | 785,7 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
Specific information
| Flywheel | 14 Inch |
| Flywheel housing | SAE-1 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | Keel cooled |
| Remarks | TIER-II. Switchboard of 2 engines in 1 board. |
Specific features
| Panel | Yes |
| Expansion tank | No |
| Raw water pump | No |
| Skid | No |
Dimensions
| LxWxH (cm) | 285x120x140 |
| Weight (kg) | 2632 |