| Power: | 430 HP |
| RPM: | 1800 |
| Ref.no.: | 14354 |
| Power (type) | 360, 355, 430 |
| RPM (type) | 1800 |
| Fuel | Diesel |
| Running hours | Approx. 23.000, 34.930 |
| Flywheel housing | Sae-1, SAE-1 |
| Flywheel | 14 inch, 14 Inch |
| Starter | 1 x 24v, 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Water cooled |
| Cooling system | H-e cooled, H-E cooled |
| Remarks | Water in oil, Engine and generator end not build together |
| Panel | Yes |
| Raw water pump | Yes, No |
| Expansion tank | Yes, No |
| Heat exchanger | Yesskid: no, Yes |
| Skid | No, Yes |
| LxWxH (cm) | 150 x 100 x 130, 250 x 100 x 150, 200x120x150 (engine) 120x80x100 (generator end), 255 x 130 x 140 |
| Weight (kg) | 1150, 2000, 1310 (engine) 1000 (generator end), 2462 |
| Brand | Stamford |
| Kva | 313, 325, 375 |
| Serial number | A13i362948, A13I362948, 0203793/2 |
| Rpm | 1800 |
| Year of manufacturing | 2007, 2006 |
| Phase | 3 |
| Frequency | 50 hz, 60 hz, 60 Hz |
| Voltage | 230 v, 440 v, 440 V |
| Model | HCM434E1, HCM434F1 |
| Amps | A, 426.5 a, 426.5 A, 492.9 A |