| Power (type) | 90 |
| RPM (type) | 1500 |
| Brand | Stamford |
| Model | VCM274D2, VC.M274D2 |
| Serial number | 0120649/02 |
| Year of manufacturing | 2000 |
| Kva | 80, 75 |
| Voltage | 380 v, 380 V |
| Amps | 121.5 a, 121.5 A |
| Frequency | 50 hz, 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Starter | 1x24v, 1 x 24v, 1 x 24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Water cooled |
| Turbo | Dry |
| Cooling system | H-e cooled, H-E cooled |
| Remarks | Generator cover damaged, Starter and oil filter damaged |
| Panel | No |
| Expansion tank | Yes |
| Raw water pump | Yes |
| Skid | No |
| Soundproof box | No |
| LxWxH (cm) | 190x80x125 |
| Weight (kg) | 1100, 1020, 1000 |