| Power (type) | 25 |
| RPM (type) | 1000 |
| Brand | AVK |
| Model | D2N42/22,5-6 |
| Serial number | 113348 |
| Year of manufacturing | 1964 |
| Kva | 23 |
| Voltage | 380 v, 380 V |
| Amps | 34,9 a, 34,9 A |
| Frequency | 50 hz, 50 Hz |
| Starter | 1x24v, 1x24V |
| Governor | Mechanical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Without |
| Cooling system | Water cooled |
| Panel | No |
| Skid | Yes |
| LxWxH (cm) | 260x85x140 |
| Weight (kg) | 1548 |