| Brand | International / Perkins |
| Model | GCD230A / 1300 |
| Power (type) | 230 |
| RPM (type) | 1500 |
| Serial number | 136724/02 |
| Year of manufacturing | 2002 |
| Kva | 139 |
| Voltage | 400 / 230 V |
| Amps | 200 A |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 |
| Starter | 1 x 24V |
| Governor | Electrical |
| Exhaust system | Dry |
| Turbo | Dry |
| Panel | Yes |
| Expansion tank | Yes |
| Radiator | Yes |
| Skid | Yes |
| Soundproof box | No |
| LxWxH (cm) | 250x80x150 |
| Weight (kg) | 2000 |