| Potencia: | 60/66 KVA CV |
| Rev/min: | 1500 |
| N.º ref.: | PT66CSC |
| Marca | Cummins |
| Modelo | 4BTA3.9-G11 |
| Potencia (tipo) | 80/88 KVA, 60/66 KVA |
| Rev/min (tipo) | 1500 |
| Combustible | Diesel |
| Control panel | Deepsea dse6120, Deepsea DSE6120 |
| Voltaje | 400 v, 400 V |
| Amps | 115.5 a, 94 A |
| Frecuencia | 50 hz, 50 Hz |
| Phase / poles | 3-phase / 4-poles, 3-Phase / 4-Poles |
| Kva prime / standby | 80/88 |
| Sistema de refrigeración | Radiator cooled |
| Origin | United kingdom, United Kingdom |
| Fuel consumption | @100% load l/h 20, @100% load L/h 17.6 |
| Base fuel tank | 160 l, 100 L |
| LxAnxAl (cm) | 245x107x150, 245x105x150 |
| Peso (kg) | 2380, 2230 |